Celulitida

Celulitida – jak na ni?

Při celulitidě nabývá kůže nerovného, dolíčkovitého povrchu, připomínajícího kůru pomeranče. Celulitida trápí více než 90% žen. Zvýšené riziko je v těhotenství, ale postihuje i ženy v přechodu a dívky v pubertě.

Souvisí s působením ženského hormonu estrogenu, proto jí trpí více ženy používající antikoncepční přípravky, které tyto hormony obsahují. Celulitida nesouvisí s nadváhou, neboť jí trpí i štíhlé ženy. Hrbolky na kůži nejsou totiž tvořeny zbytečnými zásobami tuku, ale jsou výsledkem změn podkožního tukového vaziva, v němž je zadržována voda. Porucha struktury kůže postihuje především boky, stehna, hýždě.

U mladších žen nejsou změny na kůži příliš patrné, protože jejich tkáně jsou ještě pružné. S postupujícím věkem jsou zřetelnější, zásoby tuku v podkožním vazivu se zvětšují a vznikají hrbolky a důlky na povrchu kůže.

Ve vyšším stupni celulitidy se po těle objevují i rozsáhlé otoky, které zmenší masáž, jež z postižených míst odvede přebytečnou tekutinu. Celulitida může být dědičná. Jako u většiny nemoci se však dědičnost nemusí projevit, pokud se nepřidají další spouštěcí faktory.

Příčinou vzniku celulitidy je také nesprávná životospráva, kdy se tělo zanáší toxiny, nestrávenými metabolity a trpí nedostatkem minerálů a vitamínů. K jejímu vzniku přispívá i nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, stress, kouření a strava bohatá na živočišné bílkoviny, tuky a cukry. Příčinou může být i porucha jater.

Speciální masáže např. naším přístrojem STARVAC SP2 lze při léčení celulitidy doplnit používáním přípravků s obsahem jinanu dvoulaločnatého, jetele, semen vinných hroznů a řasy mechýřnaté. Tyto přípravky zlepší vnitřní výživu tkání, zvýší odbourávaní tuků v buňkách a chrání před změnami pojivové tkáně. Hormonální poruchy jsou tedy jedním z původců celulitidy.

Podle některých autorů ke vzniku celulitidy mohou přispět antikoncepční pilulky nebo jiné druhy endokrinologického léčení. Estrogeny blokují působení vitamín E, který podporuje oběh krve, a dále vitamínu B6, který má močopudný efekt a odstraňuje zadržovanou tekutinu z tkání. Narušení funkce těchto dvou vitamínů stačí ke vzniku deviace ve výměně tekutin – vznik tuků, což je předpoklad vzniku celulitidy.

Estrogeny spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny vitamínů B. Dále blokují funkci vitaminu C, který působí proti stárnutí, a vitamínu B 12 (důležité pro fyziologii kůže). Častou příčinou celulitidy je špatný krevní lymfatický oběh, který je způsoben nedostatkem pohybu. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z něj toxické látky. Nemá ale vlastní pumpu jako krevní oběh srdce, proto ji musíme v těle rozproudit nejlépe dvakrát denně ráno a večer půlhodinovým cvičením.Také rychlá chůze, plavání, tanec jsou ideálním pohybem.

Je vhodné si denně ráno a večer masírovat celé tělo kartáčem či speciální rukavicí. Začněte hlazením od chodidel ke koleni, pak pokračujte od kolena k bokům. Potom pár kroužků na břiše a na prsou. Potom podél paží od zápěstí k ramenům, dolů po zádech , kam až to jde a vzhůru po hýždích. Provádějte tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Dobré je provádět masáž před koupáním. Nikdy nemasírujte křečové žíly!!!!!. Můžete také střídat teplé a studené sprchy. Lymfatický oběh můžete taktéž stimulovat éterickými oleji (jalovcový, grapefruitový, rozmarýnový). Dvakrát do týdně by se měla provést odborná buď ruční lymfatická masáž nebo masáž přístrojem např. STARVAC SP2 na našem fyzioterapeutickém pracovišti RELAX CENTRUM .

Důležité je uvolňovat zplodiny a toxiny z tkání a také se snažit, aby škodlivých látek v našem těle bylo co nejméně. Při pročišťování organismu se musíte snažit vyloučit ze svého jídelníčku všechny škodliviny – cukr, sladkosti, uzeniny, chipsy, instanční výrobky, bílé pečivo, kečup, majonézy,atd. Dopoledne můžete jíst při teplém počasí pouze ovoce, během dne pak celozrnné pečivo, drůbež, ryby, obiloviny, bílé jogurty, luštěniny, čerstvou zeleninu.Jeden den v týdnu můžete držet ovocný, či zeleninový půst. Nemíchejte však dohromady ovoce a zeleninu!!!!!. Důležité je dostatečně pít, alespon 2,5 – 3 liry denně, nejlépe čistou vodu nebo vylisované ovocné či zeleninové šťávy, čaje s detoxikačním účinkem na činnost jater.

Pomerančová kůže – trest za pohodlí

Říká se jí celulitida, lékaři používají raději odborný výraz dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je poetičtější, ale vždy se jedná o jedna a totéž-o tuk, který se pod pokožkou hromadí jako sražený tvaroh.

Výsledek? Ani sebelepší plavky nepřekryjí spoustu hrbolků- zejména na stehnech a hýždích, ale také na pažích – připomínajících kůru zralého pomeranče. Pohled na takovou pokožku určitě žádnou ženu nepotěší. Tukové buňky si prorazí cestu přes uvolněné tkáně, a tak se začne vytvářet nerovnoměrný hrbolatý povrch pokožky. A kdo za to může? Na vzniku celulitidy se mohou podílet chromozomy – klasická dědičnost, ale i tzv. habituální dědičnost, což je přebírání špatných stravovacích návyků z rodiny. Nedostatek pohybu – to všechno dermopanikulozu podporuje. Svým způsobem je to civilizační záležitost.

A nyní několik nečastějších dotazů a zároveň odpovědí…

Musí se s celulitidou smířit i dcera, jejíž matka už celulitidu má?

Nemusí. Rozložení podkožního vaziva a tedy i typ postavy, jsou sice dané už při narození, ale tlouštku podkožního tuku lze ovlivnit. Pohybem, vhodnou stravou, masážemi – ruční nebo přístrojové – přístroj STARVAC SP2.

Hovoří se o negativním vlivu bublinkových vod, podporují tyto vznik celulitidy?

Všechno, co překyseluje organismus (včetně kávy) zvyšuje celulitidu, to je pravda. Ale jenom z perlivé vody se celulitida nedostane. Důležitější je pitný režim vůbec. Denně bychom měli vypít kolem 3 litrů tekutiny.

Nelze pro radikální odstranění celulitidy použít liposukci?

To rozhodně ne. Liposukce vás zbaví např. nepříjemných bochánků na bocích, ale jako řešení celulitidy se rozhodně nedoporučuje. Stav mohou zlepšit krémy a rozhodně masáže. Ty by měly následovat po každé koupeli, třeba jen jako prevence. Po masáži se pokožka dobře prokrví. Pokud budete přijímat dostatek tekutin a dělat masáže, odejde z tekutinami z těla i tuk, protože je prosáklý vodou. Navíc vhodná strava, dostatek pohybu a stav pokožky se vylepší.

Jak postupovat při masáži?

S masírovám se začíná od chodidel nahoru ke koleni, pak se pokračuje od kolen k bokům. Jemnými krouživými pohyby se masírují prsa a břicho. Obdobně se postupuje na rukou, od zápěstí k loktům a pak k ramenům.

A jedna poznámka na konec pro dámy! V zimě nenoste krátké sukně.Když vám budou promrzat nohy, tělo se brání přesunem tuků právě do partií stehen a hýždí.

Celulitida – krátké shrnutí na konec

Celulitida – pomerančová kůže je považována především za kosmetický problém, který trápí více či méně 90% žen. Celulitida však souvisí s nedostatečnou činností lymfatického systemu a krevního oběhu. Nesprávnou životosprávou je tělo zanášeno toxiny a nestrávenými metabolity, které lymfatický systém není schopen vyloučit. Tkáně v takové situaci trpí nedostatečnou výživou, především minerály a vitamíny . Důsledkem jsou změny podkožního tukového vaziva. Dalším momentem vzniku celulitidy je zhoršený metabolismus tuků, což může souviset se zhoršenou funkcí jater.

Celulitida postihuje především boky, stehna, hýždě. Lehká celulitida je viditelná pouze tehdy, když stiskneme kůži mezi prsty. Při 2.stupni už vidíte pomerančovou kůži když stojíte, ovšem jakmile lehnete, zmizí. Znamená to, že u lehké celulitidy ještě nevznikl zánět. 3.stupeň, což je střední celulitida, je pomerančová kůže vidět, i když ležíte.V ohnisku celulitidy se nahromadilo velké množství tekutiny, někdy jsou i oslabené krevní vlásečnice a chladnější kůže.

Co celulitidu podporuje?

  1. Špatné stravovací návyky (cukr,dorty, čokoláda, uzeniny, chipsy, instatní a konzervované potraviny, bílé pečivo, majonézy, tučná masa a omáčky, přílišné solení), nedostatečný příjem tekutin.
  2. kouření, pití kávy a alkoholu
  3. stres
  4. nadváha
  5. těsné oblečení

Co pomáhá v boji proti celulitidě?

  1. zdravý stravovací režim s preferováním ovoce a zeleniny, celozrnných obilovina a pečiva, luštěnina nízkotučných mas a mléčných výrobků.
  2. dodržování optimálního pitného režimu, což představuje vypít 2-3 litry čisté vody nejlépe bez bublinek, bylinné neslazené čaje, ovocné a zeleninové šťávy.
  3. pohyb v jakékoliv formě. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny. Nemá však svoji vlastní pumpu jako krevní oběh(srdce) proto musíme lymfu v těle rozproudit.
  4. lymfu rozproudíme masážemi – např, masírovat celé tělo kartáčem na šaty nebo speciální sisalová rukavice ráno a večer.
  5. střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60-80 sekund se sprchujte teplou a 20 sekund studenou vodou)
  6. odborně prováděná proticelulární masáž ruční nebo přístrojová- masážní přístroj STARVAC SP2
  7. provádění detoxikace – např, hladovka, ovocný den 1 x týdně, příp. používáním přípravků YUCCA nebo DETOX.

Boj s celulitidou je opravdu strastiplný, ale nezapomeňte, milé dámy, že tímto bojem ozdravíte celý svůj organismus